Teknoloji

3D Yazıcı İle Kalp Yaması Üretildi!

Bilim insanları, 3D yazıcı yardımıyla kalp yaması ürettiler.

Kalp krizinden kaynaklanan sorunlardan bir tanesi, kalp krizinin ardından iyileşme gerçekleştiğinde kalbin yara dokusunun hasar gören kısmın tam anlamı ile düzelememesidir. Bu yasa dokusu, hiçbir zaman kalp dokusunu atmaz ve bu nedenle hasta yaralı doku ile yaşamak zorunda kalır. Ancak Minnesota Üniversitesi’nin bilim insanları kalbin daha iyi iyileşmesine olanak tanıyan bir yama ürettiklerini açıkladı.

Üniversitedeki bilim insanları, kalp yamasını benzersiz kılan şeylerden biri olan kalbe özgü yapısal protein biyolojik olarak 3D yazıcı ile basılmış oldu.

1492498726_3d-kalp.jpg

Laboratuvar testlerinde, yamalardan bir tanesi kalp krizi geçiren bir farenin kalbine yerleştirildi. Bilim insanları tarafından yapılan incelemelerde sadece dört hafta içerisinde işlevsel kapasitede önemli bir artış olduğunu belirttiler. Bu doku vücut tarafından absorbe edildi ve bu nedenle iş tamamlandıktan sonra yamayı çıkarmak için başka bir ameliyat gerekmedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Aylak Haber, ünlülerin keyifli ve eğlenceli dünyasından en güzel anları sizinle paylaşıyor.

Sosyal Medya, Spor, Magazin, Teknoloji, Moda ve Seyahat Haberleri, Aylak Haber'de...

Yasal Uyarı

AylakHaber.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na % 100 uyumlu olarak yayı yapmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Hızlı İletişim

Adres: Fatih Sultan M. Cad. No:38 Daire: 8

Kavacık, Beykoz - İstanbul

444 8 650

Öne Çıkan Haber Linkleri

To Top