Keşfet

Basketbol Ekipmanları ve Basketbol Ayakkabısı Seçimi

Basketbol malzemeleri arasında en önemli ayrıntı, basketbol ayakkabılarının seçimidir. Böylece ayağın güvenliği, rahatlığı ve sağlığı sağlanabilir.

sponsorlu

Basketbol, futbolun ardından dünyada en çok sevilen ve takip edilen bir takım sporudur. Hatta bazı ülkelerde basketbol taraftarları, futbol taraftarlarından çok daha fazladır ve bu ülkelerde basketbol ilgi ile takip edilmektedir. Ülkemizde de basketbola olan ilgi sürekli olarak artmakta ve birçok insan bu spor dalı ile ilgilenmektedir. Basketbol, 5’er kişilik iki takımdan oluşan bir spor dalıdır. 10’ar dakikalık 4 periyottan oluşan bu sporda, basketbol ekipmanları da diğer sporlara göre farklılık göstermektedir.

Öncelikle basketbol topu 600-650 gr ağırlığındadır ve 75-78 cm çevre uzunluğuna sahiptir. Bu oyun topun elle kontrolünü içerdiğinden oyun içerisine topa ayak ile vurmak yasaktır. Belirli ölçüleri olan basketbol sahasının zemini ise toprak, parke veya beton olabilir. Basketbol çemberinin iç çapı ise 45 cm olarak belirlenmiştir. Potanın boyu ise Pota çemberine bağlı olan filenin rengi beyazdan başka bir renk olarak tercih edilemez. Bu filenin altı açıktır ve basketboldaki amaç, rakip takımın oyuncularını geçerek basketbol topunu çemberden geçirmektir.

Basketbolun kendine özel topu, sahası, kuralları mevcuttur. Bunun yanında basketbol ayakkabısı, basketbol kıyafetleri ve diğer malzemeler de basketbol sporuna en uygun şekilde üretilmiştir. Özellikle basketbol ayakkabıları tüm dünyada özel olarak üretilmekte ve diğer spor ayakkabılarından farklı özellikler barındırmaktadır.

Basketbol Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Her spor dalı gibi basketbol da belirli bir donanım gerektirmektedir. Yalnızca spor dalı hakkında bilgili ve yetenekli olmanın yanında bu sporu sağlıklı ve doğru bir şekilde sürdürmek için kullanılan malzemelerin de doğru seçilmesi gerekir. Basketbolun temel malzemesi ise basketbol ayakkabılarıdır. İyi bir basketçi olmak, biraz da basketbol ayakkabısını iyi seçmekle alakalıdır.

Birbirine benzeyen tasarımlara sahip olan birçok farklı markada basketbol ayakkabılarını görmek mümkündür. Sektörde yalnızca bu alanda üretim gerçekleştiren markalar da mevcuttur. Bu ayakkabıların görünümlerinde değişiklikler olurken genel olarak tasarımsal açıdan benzerdir. Ancak doğru basketbol ayakkabılarını seçmek çok önemlidir. Çünkü basketbol, birbirinden farklı hareketleri ve hamleleri içeren, ayak ve el koordinasyonunun gerektiği, sürekli olarak ani hareket, atlama veya zıplama gibi hareketler içeren bir spor dalıdır. Denge ve koordinasyon sağlanırken ayak bileği korumasının da sağlanması için basketbol ayakkabılarının seçimi çok önemlidir. Ayakkabıda; dayanıklılık, destek, darbe emme gibi özelliklerinin mevcut olması gerekir. Basketbol ayakkabılarının bilek kısmını kapatmasının sebebi, darbelere karşı koruma aşamasında yüksek performans göstermek zorunda olmasıdır. Hatta oyun stiline göre de basketbol ayakkabıları arasından seçim yapılabilir.

Basketbol ayakkabıları giyildiğinde, kişiler olabildiğinde güvende hissetmelidir. Ayak yaralamalarını önlemek ve ayağa destek sağlamak için basketbol ayakkabıları seçimi büyük önem taşır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Aylak Haber, ünlülerin keyifli ve eğlenceli dünyasından en güzel anları sizinle paylaşıyor.

Sosyal Medya, Spor, Magazin, Teknoloji, Moda ve Seyahat Haberleri, Aylak Haber'de...

Yasal Uyarı

AylakHaber.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na % 100 uyumlu olarak yayı yapmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Hızlı İletişim

Adres: Fatih Sultan M. Cad. No:38 Daire: 8

Kavacık, Beykoz - İstanbul

444 8 650

Öne Çıkan Haber Linkleri

To Top