Keşfet

Basketboldaki Genel Kurallar Nelerdir?

Ülkemizde futbolun ardından en çok sevilen spor dalı basketboldur. Bu sporun kendine özgü birçok kuralı mevcuttur.

Tüm dünyada futbolun adından en çok takip edilen ve taraftarı olan spor dallarından bir tanesi de basketboldur. Türkiye’de futbolun ön planda olduğunu herkes bilir ancak daha sonrasında en çok takip edilen spor dalı basketboldur. Dünyada birçok ülkede bu şekilde olsa da, ön planda basketbolun bulunduğu birçok ülke de mevcuttur. Ülkemizde bu spora gönül veren birçok genç sporcu da yer almaktadır. Basketbol hakkında bilgi almak isteyenler, öncelikle basketbol kurallarına hakim olmalı ve ardından da öğrendiklerini pratikte uygulayarak antrenmanlar eşliğinde geliştirilebilir.

Basketbolun genel kuralları şu şekildedir:

Öncelikle basketbol beşer kişilik takımlar halinde oynanmaktadır. Bir takımın hücum yapma süresi toplam 24 saniyedir. Her bir tanesi 2 çeyrekten oluşmak üzere iki devre üzerinden maç düzenlenir. Avrupa basketbolunda her çeyrek 10 dakikadır. Ancak NBA’de 12 dakika olarak oynanmaktadır. Tamamlanan 4 periyotun ardından eğer beraberlik bozulmadıysa 5 dakika süren uzatma devresi oynanır. Her bir oyuncuya Avrupa basketbolunda 5 faul hakkı verilir ancak bu durum NBA’de farklıdır ve oyuncuların faul hakkı 6’dır. Basketbol kuralları arasında bir diğer kural ise belirlenen alan içerisinden, basketbol çemberine atılan her şutun girmesi halinde bunun değer 2 sayıdır. Belirlenen alan dışından atılan basketler ise 3 sayı değerindedir. Bir takım hücum sırasında iken kendi yarı sahalarına top atamazlar. Eğer karşı takım oyuncusu tarafından topa herhangi bir müdahale yoksa ve hücum oyuncusu topu kendi yarı sahasına götürmüşse bu hareketu geri pas olarak değerlendirilir ve top rakip takıma geçer. Faul yapıldığında, o takım atış ile cezalandırılır. Bu durumdaki her atış 1 sayı değerindedir.

Kenardan topu oyuna sokmak için top oyuncunun eline verildikten sonra 5 saniye içerisinde top oyuna sokulmalıdır. Takımın faul limiti 4’tür. Beşinci faulün yapılmasının ardından bundan sonraki her faulün atış ile cezalandırılması gerekir. Bu basketbol kuralları, oyunun tamamen genel kurallarıdır. Bunun dışında basketbol içerisinde birbirinden farklı ve özel kurallar da yer almaktadır. Futboldan farklı kuralları ve oyun sisteminin olmasına rağmen zaman zaman futbol ile de benzerlik gösterebilir. Basketbol içerisinde geri saha kuralı, 3 saniye kuralı, sekiz saniye kuralı veya on dört saniye kuralı gibi farklı ve özel kurallar ve durumla da yer almaktadır. Basketbol sahaları ve hatta pota ölçüleri bile özel bir standarda sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Aylak Haber, ünlülerin keyifli ve eğlenceli dünyasından en güzel anları sizinle paylaşıyor.

Sosyal Medya, Spor, Magazin, Teknoloji, Moda ve Seyahat Haberleri, Aylak Haber'de...

Yasal Uyarı

AylakHaber.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na % 100 uyumlu olarak yayı yapmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Hızlı İletişim

Adres: Fatih Sultan M. Cad. No:38 Daire: 8

Kavacık, Beykoz - İstanbul

444 8 650

Öne Çıkan Haber Linkleri

To Top