Keşfet

İş Elbiseleri ve İkaz Yeleğinin Kullanımı

İş elbiseleri arasında en çok tercih edilen ve güvenlik açısından da büyük faydalı olan, ikaz yelekleridir.

Birçok farklı alanda çalışanlar, o iş yerine uygun çeşitli iş elbiselerini giyerler. Bu iş elbiseleri yalnızca iş yerindeki nizami görünümü sağlamak için giyilmez. Zaman zaman giyen kişinin konumuna dair bilgi verirken, çoğunlukla da iş güvenliği için üretilen özel elbiselerden giyebilirler. Örneğin; işçi tulumu, iş güvenliğinin çok daha önemli bir hale geldiği son zamanlarda en çok tercih edilen kıyafetler arasında yer alır. İlerleyen teknoloji sayesinde ve iş güvenliğinin de daha önemli bir hale gelmesi ile çok daha geniş kapsamlı hazırlanan birçok işçi kıyafeti mevcuttur. Çalışılan alana göre meydana gelen zorluklar da düşünüldüğünde kaliteli yüksek ve daha dayanıklı işçi tulumları da üretilebilir ve kullanılabilir.

İş elbiseleri alanında kullanılan ve aynı zamanda günlük hayatta da bazı durumlarda kullanılması gereken bir diğer giysi ise ikaz yeleğidir. Özellikle trafik kazalarının dünya genelinde büyük bir çoğunluğunun nedeni ise bu yeleğin kullanılmamasıdır. Yalnızca farklı iş grupları için değil aynı zamanda görünür olması gereken insanların da kullanımı aslında bir zorunluluktur. Böylece daha güvenli bir trafik, iş ve hatta sosyal hayat elde edilir. İş kazalarının önüne geçebilmek için kullanılan ve sıklıkla tercih edilen kıyafetler arasında ikaz yeleği yani bir diğer adıyla reflektörlü yelek veya fosforlu yelek yer alır.

Bazı işçi gruplarının yanı sıra trafik polislerinin üzerinde de bu tür yeleklerden görmek mümkündür. Çünkü özellikle gece saatlerinde veya gündüz saatlerinde farkındalığı artırmak için ikaz yeleği kullanılabilir. Bu yelek sayesinde, iş kazalarının ve trafik kazalarının önlenmesi amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda üretilen ve isteğe göre baskılı ikaz yeleği gibi farklı modelleri de kullanılabilen bu yelekler, kazaların önemli ölçüde azalmasını sağlıyor.

Örneğin; gece saatlerinde trafik kontrolü yapan bir polis memuru, yalnızca aracı ile değil aynı zamanda üzerindeki ikaz yeleği ile de dikkat çeker. Veya karanlık bir inşaat alanında çalışmasına devam eden bir işçi, başka bir çalışma arkadaşı tarafından ancak bu şekilde fark edilebilir. İkaz yeleğinin kullanılmadığı alanlarda zaman zaman sonucu ölüme kadar giden önemli kazalar yaşanmakta ve bu iş kazaları nedeniyle birçok aile korkunç bir dramın içerisinde sürüklenmektedir. Bu gibi kötü durumların önüne geçmek için ikaz yeleğinin gerekli görülen her alanda kullanılması gerekir. Hatta bazı çalışma alanlarında bu yeleğin kullanımı zorunlu tutulmuştur. İş elbiseleri alanında en basit gibi görünen ancak insan hayatına en büyük katkı sağlayan ikaz yeleği yani reflektörlü yelektir. Böylece uzun mesafelerden de fark edilmeyi sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Aylak Haber, ünlülerin keyifli ve eğlenceli dünyasından en güzel anları sizinle paylaşıyor.

Sosyal Medya, Spor, Magazin, Teknoloji, Moda ve Seyahat Haberleri, Aylak Haber'de...

Yasal Uyarı

AylakHaber.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na % 100 uyumlu olarak yayı yapmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Hızlı İletişim

Adres: Fatih Sultan M. Cad. No:38 Daire: 8

Kavacık, Beykoz - İstanbul

444 8 650

Öne Çıkan Haber Linkleri

To Top