Keşfet

Sezen Aksu ve Türk Müziğindeki Yeri

Sezen Aksu, Türk müziğinin en önemli sanatçılarından biridir ve yıllardır bestelediği şarkılar dilden dile yayılmaya devam etmektedir

Sezen Aksu, Türk müziğine yön veren önemli müzisyenlerden bir tanesidir. Parladığı 70’li yıllardan itibaren birçok şarkısı nesiller boyunca dinlenmiş ve adeta bir fenomen haline gelmiştir. Türk bestekar, söz yazarı ve şarkıcı olan Sezen Aksu, kendine özgü yorumu ve tarifsiz sesi ile beraber Türk popunda bambaşka bir sanatçıdır. Kendi başarısının yanında Türk müziğine onlarca başarılı isim kazandırmış ve genç müzisyenlere verdiği desteği hiçbir zaman çekmemiştir. Ayrıca yazdığı sözlerin anlamlarından dolayı, yıllar geçmesine rağmen bütün şarkıları nesiller boyunca dinlenmekte ve bilinmektedir. Bu nedenle Google Türkiye aramalarında sezen aksu şarkı sözlerinin daima ayrı bir yeri vardır.

Sezen Aksu, 13 Temmuz 1954 yılında Denizli’de dünyaya gelmiştir. Üniversite hayatı da dahil olmak üzere tüm eğitim hayatı İzmir’de geçmiştir, bu nedenle kendisine İzmir kızı denmektedir. Hatta şarkılarında da İzmir’i ve İzmir kızlarını sürekli olarak geçirmiştir. Aksu, ilk 45’liğini 1975 senesinde çıkarmış ve o günden itibaren giderek parlayan bir yıldız olmaya başlamıştır. Kendine has tarzı ile bambaşka bir kitle yakalayan Sezen Aksu, verimli müzik hayatı ve şarkıları ile birçok rakibinden farklı bir şekilde değerlendirilmektedir. Duygulu sözleri nedeniyle binlerce insanın duygularına tercüman olan sezen aksu şarkı sözleri sayesinde insanlara ulaşmayı başarmıştır. Farklı tarzı ile insanların dikkatini çekmeyi başaran Aksu, müzik alanındaki başarısının yanında aynı zamanda edebiyat, tiyatro gibi alanlara ilgi duymuş ve hayatı boyunca bunlarla da ilgilenmiş ve eğitimlerini almıştır.

Sezen Aksu, 70’li yıllardan itibaren popüler olmasına rağmen, 80’ler ve 90’larda yazdığı ve bestelediği şarkılar insanların adeta hayranlığını kazanmış ve adeta milyonlarca insanın aynı anda takdirini kazanmıştır. Fenomen haline gelen sarı odalar sözleri ile gönüllerde taht kuran ve insanların duygu dünyalarına hitap eden Aksu, hareketli şarkıları ile aslında pop dünyasının starının kim olduğun kanıtlamıştır. 2000’li yıllarda beraber müzik hayatında olgunluğunu tamamlayan Sezen Aksu, beraberinde de birçok iyi sanatçı yetiştirmiştir.

Sezen Aksu’nun popüler olduğu zamanlarda Ajda Pekkan yabancı şarkıların Türkçe sözleri ile düzenlenmiş hallerini seslendirirken, Nilüfer güzel sesiyle başka tarzda seslendiriyordu, ancak Sezen Aksu kendisi yazdığı şarkılarla hepsinden farklı bir yol izlediğini kanıtlamış ve müzisyen kişiliği ile ön plana çıkmıştır. Onno Tunç ile yaptığı çalışmalarla adeta kalıcı eserler bırakan Aksu, pop müziğinde büyük bir star haline geldi. Ayrıca kendi yazıp bestelediği birçok şarkıyı kendi albümlerinde kullanmak yerine genç sanatçıların albümlerine veren Aksu, yalnızca kendisi için değil aynı zamanda Türk müziği için çalıştığını göstermiştir. Bu nedenle büyük bir sanatçı olduğu birçok sanatçı tarafından sürekli olarak belirtilmekte ve Sezen Aksu’ya her zaman ayrı bir saygı duyulmaktadır.

Siz de hayatın içerisinde tarifini bulamadığınız birçok duyguyu belki de sezen aksu şarkı sözleri içerisinde bulabilir, bestelerini dinlerken kendinizi başka dünyalarda hayal edebilirsiniz. Bunu ne demek olduğunu Sezen Aksu severler çok iyi bilirler.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Aylak Haber, ünlülerin keyifli ve eğlenceli dünyasından en güzel anları sizinle paylaşıyor.

Sosyal Medya, Spor, Magazin, Teknoloji, Moda ve Seyahat Haberleri, Aylak Haber'de...

Yasal Uyarı

AylakHaber.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na % 100 uyumlu olarak yayı yapmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Hızlı İletişim

Adres: Fatih Sultan M. Cad. No:38 Daire: 8

Kavacık, Beykoz - İstanbul

444 8 650

Öne Çıkan Haber Linkleri

To Top